تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

همایون یوسفی تاكيد كرد:

  لزوم تسهيل شرايط فعاليت تعاوني ها توسط مجلس و دولت


  نماينده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تسهيل شرايط فعاليت تعاوني ها توسط مجلس و دولت تاکید کرد.

  همایون یوسفی در همایش تعاونی‌های برتر خوزستان- که در اهواز برگزار شد- با اشاره بهاستقرار سایه صنعت بر اقتصاد خوزستان، گفت: تا زمانی که این سایه کنار نرود شاهد برون رفت از وضعیت بیکاری فعلي در استان نخواهیم بود و تعاونی‌ها از راه کارهای اصلی این مساله به شمار می‌روند.

  او افزود: اقتصاد دارای سه بخش و مؤلفه اصلی شامل صنعت، خدمات و کشاورزی است. در کشور و خوزستان شاهد رشد متوازن در این سه بخش اقتصادی نبودیم. توسعه پایدار اقتصادی زمانی محقق خواهد شد که به صورت همزمان بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی رشد یابند. 

  او با اشاره به درگیری خواسته یا ناخواسته خوزستان با نفت در ١٠٠ سال اخیر، افزود: نفت باعث شد تا سایر بخش‌های اقتصادی در خوزستان یعنی بخش‌های کشاورزی دستخوش تغییراتی شود، به صورتی که مردم در اشتغال خود تنها انتظار استخدام و به تبع دریافت حقوق از دولت را دارند. 

  یوسفی خاطرنشان کرد: انجام فعالیت‌های نفتی به سرمایه‌گذاری بسیاری نیاز دارند اما در نهایت اشتغالزایی بسیار کمی ایجاد خواهند کرد اما در بخش‌های کشاورزی و خدمات عکس این قضیه صدق می‌کند؛ به عبارتي بخش‌هایي همچون كشاورزي و خدمات با سرمایه‌گذاری کم اشتغالزایی بسیاری حاصل خواهند کرد.

   او گفت: صنايع بزرگ در خوزستان موجب رشد نکردن سایر بخش‌های اقتصادی یعنی بخش‌های خدمات و کشاورزی شدند. صنعت تمام مسایل را تحت شعاع خود قرار داد. تا زمانی که سایه صنعت بر اقتصاد مردم استان قرار دارد نمي توانيم شاهد برون رفت از وضعیت فعلی بیکاری باشیم.

   او افزود: تعاونی‌ها می‌توانند سایه صنعت بر اقتصاد استان را کنار بزنند یا آن را کم‌رنگ کنند. خوش بختانه ظرفیت فعالیت در تمامی عرصه‌ها برای تعاونی‌ها در خوزستان وجود دارد. تمام صنایع بزرگ استان نظیر نفت و فولاد به صنایع پایین‌دستی نیاز دارند که این صنایع پایین‌دستی می‌تواند اشتغال ایجاد كنند و تعاونی‌ها از بخش‌هایی هستند که توانايي راه‌اندازی صنایع پایین دستی را دارند. 

  یوسفی با اشاره به ظرفیت طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری برای فعالیت تعاونی‌های استان اظهار کرد: مردم خوزستان از لحاظ فرهنگی مردمی هستند که خوب خرج می‌کنند و در صورتی که تعاونی‌ها نیازهای مردم در بخش خدمات را شناسایی کنند،‌ در اين مي توانند تاثيرگذار باشند.

   وی تصریح کرد: زمانی تعاونی‌های کشوری پویا و فعال هستند که آن کشور دارای اقتصادی پویا باشد. بنابراین انتظار فعالیت اقتصادی به‌صرفه توسط تعاونی‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسد.

  يوسفي گفت: وجود تعاونی‌های فعال در کشور مستلزم فراهم بودن زیرساخت‌های اقتصادی است اما متأسفانه این زیرساخت‌ها اکنون مهیا نیست و با توجه به وجود قوانین باز دارنده و مشکل های اقتصادی کشور، فضای خوبی برای تمام بخش‌ها از قبیل بخش تعاونی وجود ندارد. 

  یوسفی با تأکید بر لزوم تسهیل شرايط و زمینه‌های اقتصادی براي فعالیت تعاونی‌ها در سطح کشور توسط دولت و مجلس خاطرنشان کرد: تسهیل قانون فضای کسب و کار از مهم ترین اقداماتی است که باید انجام شود. به این معنی که باید قوانین راحتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی مانند تعاونی‌ها قرار دهیم. با شرایط فعلی فعالیت برای تعاونی‌ها بسیار سخت است. بنابراین دولت و مجلس باید در بهبود فضای کسب و کار اقدامات لازم را انجام دهند. 

  وی گفت: امروزه دولت ظرفیتی برای حل مشکل بیکاری مردم در سطح کشور و استان ندارد. در ساختارهای پیشرفته اقتصادی دنیا، دولت‌ها وظیفه اشتغالزایی ندارند بلکه اشتغالزایی توسط مردم صورت می‌گیرد و دولت‌ها بر این امر تنها نظارت می‌کنند. راه کار اصلی ایجاد اشتغال برای آینده در کشور تعاونی‌ها یا همان کسب و کارهای کوچک و متوسط است. 

  نماينده مردم اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان كرد: اقتصاد مقاومتی به معنای استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخلی است و تعاونی‌ها یکی از همین ظرفیت‌ها محسوب می‌شوند. در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی 8 بند به بخش تعاونی مربوط می‌شوند که شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان به نوعی شاه‌بیت اقتصاد مقاومتی هستندو به همین علت این موضوع بسیار مهم است.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 15 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160022
 • بازدید امروز :194521
 • بازدید داخلی :17448
 • کاربران حاضر :264
 • رباتهای جستجوگر:359
 • همه حاضرین :623

تگ های برتر