تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

فرج‌ا...خبیر:

  نباید خود را به تشکیل تعاونی‌های کوچک محدود کنیم


  معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خوزستان تصریح کرد: نباید در تشکیل تعاونی خود را به تعاونی‌های کوچک محدود کنیم.

  فرج‌الله خبیر در همایش تعاونی‌های برتر خوزستان در اهواز اظهار کرد: سال 1966 میلادی در کشور آلمان 25 هزار تعاونی با 18 میلیون نفر عضو در بخش‌های کشاورزی و تولید فعال بودند که این امر نشانگر اهمیت بسیار زیاد کشورهای خارجی به بخش تعاونی در 50 سال گذشته است.

  وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای به بخش تعاونی شده است و در قانون اساسی به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی تعیین شده و شهید بهشتی نیز در سخنان خود گفته‌ است:" تعاونی‌ها سهم‌محور نیستند بلکه انسان‌محور هستند" این سخن دارای نکات بسیار مهمی است.

  خبیر خاطرنشان کرد: در شرکت‌های سهامی عام یا سهامی خاص میزان سهم مالکان و سهامداران، در میزان تأثیرگذاری آن فرد در روند تصمیم‌گیری‌ها تعیین کننده است اما در شرکت‌های تعاونی تمام اعضا دارای حق رأی برابر هستند و این امر کاملاً شرعی است که در قانون نیز لحاظ شده است.

  وی با اشاره به اقدامات و تلاش‌های بسیار ارزنده در تشکیل تعاونی‌ها در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: پس از انقلاب تعاونی‌های بسیار موفقی در عرصه‌ها و بخش‌های مختلف مانند کشاورزی خدماتی، صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل شد و اکنون حدود 180 هزار تعاونی با حداقل 12 میلیون نفر عضو در سطح کشور وجود دارد.

  خبیر، عضویت 20 درصد جمعیت کشور در تعاونی‌ها را بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: نباید تعاونی‌ها به محدوده‌های کوچک منحصر شوند. یعنی چند شرکت می‌توانند با هم یک تعاونی را تشکیل دهند و خدمات بالاتری در عرصه‌های تولیدی ارایه دهند. در کشور کمتر شاهد تشکیل تعاونی‌هایی بر مبنای همکاری متقابل تعدادی شرکت بودیم. امیدواریم شاهد این اتفاق تعیین کننده باشیم؛ زیرا این امر می‌تواند رشد بسیار خوبی از نظر کمی و کیفی در تعاونی‌ها  ایجاد کند.

  وی با ابراز امیدواری نسبت به رشد روزافزون تعاونی‌ها از نظر کیفی و کمی مانند تعداد اعضا، سطح ارایه خدمات و تولیدات و ... گفت: عرصه‌های مختلفی به ویژه در بخش خدمات برای فعالیت تعاونی‌ها در خوزستان وجود دارند و در صورت توجه تعاونی‌های استان به بخش خدمات منافع بیشتری برای تعاونی‌ها حاصل خواهد شد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 15 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 28 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160022
 • بازدید امروز :194673
 • بازدید داخلی :17464
 • کاربران حاضر :258
 • رباتهای جستجوگر:355
 • همه حاضرین :613

تگ های برتر