خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

معاون استاندار خوزستان عنوان كرد:

  تعاوني ها بايد به تمام عرصه ها نفوذ كنند


  معاون امور اقتصادی استانداری خوزستان تاکید کرد: تعاوني ها بايد به تمام عرصه ها نفوذ كنند.

  مهرداد نیکو در همایش تعاونی‌های برتر- که در اهواز برگزار شد- اظهار کرد: در قانون اساسی و سیاست‌های کلی اصل 44 سهم بخش تعاونی از اقتصاد کشور 25 درصد تعیین شد اما در 10 سال اخیر بخش تعاونی سهم 7 درصدی از اقتصاد داشته است. با توجه به این که این بخش‌ داراي پشتوانه و ظرفیت‌های قانونی است دست نیافتن به سهم تعیین شده در اقتصاد حتما به نبود امکانات و شرایط لازم بازمی‌گردد.

  وی تعاونی‌ها را مصداق کار گروهی دانست و افزود: در کشور هیچ وقت راه کار مشخصی برای حل مشکل ها و ضعف‌های موجود در کارهای تیمی ارایه نشد. باید به نهادینه کردن فرهنگ کار تیمی در جامعه توجه کرد و این امر بايد از اولین سال های تحصیل و در سنین قبل از 15 سال از طریق آموزگاران- که ساعات بسیاری را با دانش‌اموزان سپری می‌کنند-‌ محقق شود.

   نیکو خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها مانند سایر بخش‌های اقتصادی در تأمین منابع مالی خود به شدت بانک‌محور هستند و این امر مشکل هایی را ایجاد می‌کند زیرا بانک‌ها برای ارایه تسهیلات، شرايط و خواسته‌هاي خاص خود را مطالبه می‌کنند و اکنون کشور به این نتیجه دست یافته است که برای پویایی اقتصاد باید از بانک محوری فاصله گرفت و به سمت تأمین مالی از طریق بورس سوق یافت.

   معاون امور اقتصادي استانداري خوزستان اظهار كرد: بنابراین باید با فراهم کردن شرایط، زمینه فعالیت تعاونی‌ها را در بورس البته با رعایت ملاحظاتی فراهم کنیم.

   وي با بیان این که افراد در تعاونی‌ها باید دارای مهارت در دو بعد فنی و مدیریتی باشند، عنوان کرد: باید آموزش‌های کاربردی در زمینه مدیریت در تعاونی‌ها ارایه شود زیرا بازاریابی محصولات و تولیدات تعاونی‌ها و ماندگاری در بازار نیاز به دانش مدیریتی دارد.

   نیکو با تأکید بر تدوین یک نقشه راه در بخش تعاونی بیان کرد: این موضوع که در ذهن یک مدیر تعاون برنامه‌هایی برای اين بخش وجود داشته باشد و با تغییر آن مدیر این برنامه‌ها رها شود، از آسیب‌های نظام اداری کشور است و این آسیب باید درمان شود.

  نیکو با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های برنامه ششم توسعه و گنجاندن موارد و بندهای پیشنهادی براي بخش تعاونی گفت: در صورت از دست رفتن این ظرفیت باید 5 سال برای اجرای پیشنهادهای خود صبر کنیم زیرا اعمال هر تغییری در این برنامه، بسیار زمان‌بر است.

  نیکو گفت: با توجه به تنوع و تکثر در عرصه‌های مختلف اقتصادی در خوزستان، باید تعاونی‌ها به تمام عرصه‌ها نفوذ کنند كه البته این امر مستلزم ارایه یک الگوی مناسب است و با توجه به اجرای طرح 550 هزار هکتاری که تولیدات کشاورزی استان را 9 میلیون تن افزایش می‌دهد تعاونی‌ها باید از این فرصت حداکثر استفاده را کنند.

  وی ادامه داد: البته معتقدم حضور تعاونی‌ها در بخش کشاورزی كه در حال حاضر تولیدات کشاورزی استان سالانه 14 میلیون تن است، به حد کافی نیست و باید پررنگ‌تر شود اما لازم است تعاوني ها با داشتن یک برنامه معین حداكثر استفاده را از ظرفیت طرح 550 هزاري داشته باشند.

  نیکو دومین ویژگی بسیار مؤثر در اقتصاد آینده خوزستان را مجاورت با کشور عراق دانست و گفت: اگر چه در دو سال اخیر تلاش‌های خوبی در راه‌آندازی تعاونی‌های مرزنشینان  صورت گرفته اما باز هم این وضعیت راضی کننده نیست و در این زمینه حتماً‌باید برنامه و طرحی نو تدوین کنیم زیرا در شرايط فعلي، تعاونی‌های مرزنشینان دارای جایگاه و کارکرد اصلی خود نیستند.


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : تعاونی‌ها ,اقتصاد ,کشور ,تعاونی ,ارایه ,نیکو ,تولیدات کشاورزی ,کشاورزی استان ,کنیم زیرا ,تعاونی‌ها باید ,نفوذ كنند ,تولیدات کشاورزی استان ,
  معاون استاندار خوزستان عنوان كرد:

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر